کارت نویسندگی اهل قلم

نویسندگی چه مزایایی دارد و چگونه از مزایای نویسندگی استفاده کنیم

کارت نویسندگی اهل قلم/

چگونه می توانیم کتاب تالیف کنیم و نویسنده رسمی کتاب باشیم؟

 روشهای نوشتن کتاب بسته به موضوع علمی، سیاسی، مذهبی،… و نیز شکل آن که رمان، شعر، نثر و … باشد متفاوت است. و با توجه به سطح علمی و تحصیلات فرد، روشهای مختلفی توصیه می شود. اما برای افرادی که تحصیلات بالایی ندارند و به عبارتی سواد دانشگاهی ندارند؛ بهترین راه نوشتن کتابهای داستان و رمان می باشد.

چه سواد دانشگاهی داشته باشید و بخواهید کتابهای علمی، اقتصادی، سیاسی و … بنویسید و چه سواد کمتری داشته باشید و بخواهید داستان و رمان بنویسید، برای اینکه به سادگی از عهده نوشتن کتاب برآید، بهتر است از کسی که سالها در زمینه نویسندگی و اخذ مجوز های کتاب و … تجربه دارد کمک بگیرید. بهتر است بدانید اگر تجربه نداشته باشید مراحل اخذ مجوز ها و چاپ کتاب برای هر عنوان کتاب حداقل پنج میلیون تومان خواهد شد اما زمانی که بتوانیم بدون واسطه  کتاب ها را خودمان طراحی ، صفحه بندی و چاپ کنیم هزینه تمام شده آن بسیار ناچیز خواهد بود و هر عنوان کتاب تمام مراحل اخذ مجوز و طراحی و چاپ و… برای اعلام وصول آن کمتر از پانصد هزار تومان می شود.

برای اخذ راهنمایی در مورد نحوه نگارش کتاب و طی مراحل طراحی و اخذ مجوز می توانید با شماره 09128579842 تماس حاصل فرمایید.

برخی از اصلی ترین مزایایی که همه نویسندگان رسمی کتاب می توانند از آنها بهره مند شوند:

کارت نویسندگی اهل قلم/

 • معرفی نویسنده به سازمان تامین اجتماعی برای بیمه درمان و حقوق بازنشستگی نویسندگان و هنرمندان و کمک ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پرداخت ماهانه بخش قابل توجه ای از حق بیمه تامین اجتماعی. که علاوه بر آن برای نویسندگانی که تاکنون بیمه نبوده اند بخشی از حق بیمه هم هر ماهه از محل درآمد دولت از طرح هدفمندی یارانه پرداخت می شود به طوری که مبلغ پرداختی از سوی شخص نویسنده کتاب طبق تعرفه سال 99 ماهیانه فقط 147 هزار تومان برای ماه های 30 روزه و در ماه های 31 روزه مبلغ 151 هزار تومان می باشد و مابقی مبالغ طبق قانون از سوی وزارت ارشاد به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود.(در حالی که مبلغ حق بیمه ماهانه در سال 99 برای بیمه اختیاری افراد 614 هزار تومان می باشد.)
 • اعطای کارت شناسایی «هنر کارت» که هم کارت شناسایی نویسندگان و هنرمندان است و هم کارت بانکی است. علاوه بر اینکه در برهه های زمانی مختلف کمک های نقدی وزارت ارشاد برای نویسندگان و نیز مبالغ نقدی بیمه تکمیلی  درمان بصورت آنلاین به این کارت واریز می شود؛ قابلیت های حمایتی زیادی دیگر نیز برای آن تعرف شده است مثلا هر نویسنده ای که با استفاده از این کارت هر خریدی در هر فروشگاهی و به هر میزانی انجام دهد. نیم درصد مبلغ خرید بصورت نقدی و آنلاین به حساب هنر کارت او واریز می شود و علاوه بر این مراکزی ویژه هم از سوی صندوق اعتباری هنر معرفی می شوند که نویسندگان با استفاده از این کارت وقتی از مراکز طرف قرارداد خدماتی یا فروشگاهی خرید می کنند تا پنجاه درصد در همان لحظه تخفیف می گیرند.
 •  کمک های نقدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نویسندگان که توسط صندوق اعتباری هنر و بدون نیاز به هیچگونه بروکراسی اداری و حتی بدون نیاز به درخواست یا تقاضای مبلغ مصوب شده، مستقیما به هنر کارت هر نویسنده واریز می شود. مثلا در سال 99 برای همه نویسندگان عضو صندوق اعتباری هنر مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان نقدا واریز شد که البته برای تعدادی هم مبلغ پنج میلیون تومان واریز شد.
 • کمک های حمایتی غیر نقدی مختلف از نویسندگان؛ مثلا با توجه به قرنطینه کرونایی نوروز 99 حق بیمه تامین اجتماعی سه ماهه اول (فروردین، اردیبهشت و خرداد99) را کلا وزارت ارشاد پرداخت کرد و بیمه های تکمیلی نویسندگان هم بصورت صد درصد رایگان از سوی صندوق اعتباری هنر تمدید شد.
 • علاوه بر پرداخت بخش قابل توجه ای از مبالغ ماهانه بیمه تامین اجتماعی توسط وزارت ارشاد برای نویسندگان؛  بیمه تکمیلی ویژه ای هم از سوی صندوق اعتباری هنر در سه طرح اختصاصی برای نویسندگان و هنرمندان فراهم شده است که  مبالغ درمانی بدون نیاز به حضور، و به صورت اینترنتی و آنلاین مستقیما به «هنر کارت» نویسندگان واریز می شود. در این جا جدول مبالغ پرداختی و تقبل شده در بیمه تکمیلی طرح رفاه برای پرداخت به نویسندگان و هنرمندان را آورده ایم که دو طرح دیگر امید و آرامش هم وجود دارد. این جدول و مبالغ آن را در زیر مشاهده کنید:
کارت نویسندگی اهل قلم
بیمه تکمیلی اهل قلم.

همانگونه که ذکر شد بدون بروکراسی اداری و پس از ارسال اینترنتی مدارک مربوط به هزینه های درمانی انجام شده، کلیه مبالغ بصورت آنلاین به حساب «هنر کارت» نویسندگان واریز می شود.

 • علاوه بر مبالغ حمایتی ذکر شده که به حساب همه نویسندگان و هنرمندان واریز می شود مبلغ ثابتی هم هر ماه به عنوان کمک مستمری به حساب تمامی هنرمندانی که بنا بر دلایلی از قبیل کهولت سن، عائله مندی، بیماری  و از کارافتادگی قادر به تامین حداقل معاش زندگی خویش نبوده و از محل دیگری همچون صندوق های بازنشستگی دولتی یا موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی(کمیته امداد، بهزیستی و …) مستمری دریافت نکنند بعد از احراز شرایط واریز می نمایند.( شرط سنی برای دریافت ماهانه کمک مستمری برای خانمها 55 سال و آقایان 60 سال می باشد که می بایست از تاریخ آغاز فعالیت آنها 20 سال گذشته باشد و عملا دارای 20 سال سابقه فعالیت در یکی از رشته های فرهنگی هنری مثل نویسندگی باشند.)
 • به جز مبالغ نقدی، حمایتی، بیمه ای و کمک مستمری که به آنها اشاره شد مبلغ قابل توجه ای هم به عنوان طرح تکریم به نویسندگان و هنرمندان پیشکسوت و فرهیختگان صاحب سبکی که از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین می شوند از سوی صندوق اعتباری هنر بصورت ماهانه پرداخت می شود. (کارت نویسندگی اهل قلم)
 • علاوه بر حمایت های نقدی بلاعوض و حمایتهای غیر نقدی مانند خدمات بیمه ای و حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی، کمک مستمری، مبالغ ماهانه طرح تکریم و خدمات تخفیفی و … ؛ وام های قرض الحسنه ویژه ای هم برای نویسندگان و هنرمندان از سوی صندوق اعتباری هنر و موسسه اهل قلم در نظر گرفته شده است که به نویسندگان و هنرمندان متقاضی به صورت قرض الحسنه پرداخت می شود.
 • هر ساله هم زمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مبالغی نیز از سوی موسسه اهل قلم به عنوان بن الکترونیکی خرید رایگان کتاب به نویسندگان داده می شود که مبالغ در کارت ویژه واریز می گردد.
 • تالیف کتاب باعث اخذ امتیاز معلمان و فرهنگیان در ارزشیابی سالانه آموزش و پرورش می شود که مزایایی مثل انتخاب محل خدمت بهتر و … دارد.
 • داشتن کتاب (تالیف و ترجمه) دارای تاثیر خیلی زیاد در قبولی دوره دکتری است. به طوری که 20 نمره در مصاحبه دکتری در هر رشته ای به تالیف کتاب اختصاص دارد.
 • یکی از راه های اخذ گواهی کسر خدمت سربازی، چاپ کتاب می باشد. واجدین شرایطی خدمت سربازی می توانند با چاپ کتاب در حوزه های تخصصی که مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح است از 4 تا 6 ماه و یا در بعضی از مواقع بیشتر از شش ماه (بسته به نظر داوران بنیاد نخبگان نیروهای مسلح) مشمول کسور خدمت سربازی شوند. (دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد می توانند در برابر انجام یک یا چند پروژه تحقیقاتی برای سازمان های نظامی مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح از کسری خدمت استفاده کنند.)
 • تالیف کتاب باعث داشتن امتیاز بیشتر در آزمون های استخدامی بالاخص آزمون های استخدام دولتی همچون استخدامی آموزش و پرورش ، استخدامی بانک ها و…. است. همچنین تالیف کتاب تاثیر بالایی در قبولی مصاحبه حضوری ( مصاحبه گزینش ) استخدامی ها دارد.
 • در مجموع تالیف کتاب یا همان نویسنده کتاب بودن مزایا و امتیازات مالی و غیر مالی بسیار زیادی دارد که در این مطلب کوتاه نمی شود به همه موارد اشاره کرد مثلا از آنجایی که تمام کتابها در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ثبت می شوند و یک نسخه از تمام کتابها در آنجا نگهداری می شود عملا نام و کتاب نویسنده برای همیشه در تاریخ ایران ثبت و اثر او نگهداری می شود. بطوری که پس از ثبت کتاب با سرچ کردن نام کتاب در سایت سازمان اسناد می توانید نام نویسنده و سایر مشخصات کتاب را ببینید و حتی شماره مخازنی که یک نمونه از کتاب شما برای همیشه در آنجا نگهداری می شود را بدانید. در همین موضوع اشاره می کنم که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران جایی است که یک نمونه از تمام کتابها و سایر اسناد کشور مثل نامه های تاریخی، نسخه های خطی و … در آنجا تحت شرایط خیلی ویژه با تحمل بیش از 9 ریشتر زلزله، کاملا ضد نم و ضد حریق و مقاوم در مقابل حوادث غیر مترقبه نگهداری می شود. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بصورت شبانه روزی فعالیت می کند و از این نظر سومین کتابخانه ملی دنیا است که خدماتش را 24 ساعته ارائه می دهد. و اما نکته جالب اینکه کارت عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران فقط برای افراد خاصی صادر می شود که نویسندگان کتاب هم جزء این افراد خاص هستند.

کارت نویسندگی اهل قلم/ چه نهادی از نویسندگان کتاب حمایت می کند و چگونه به آنها مزایا و تسهیلات می دهد؟

کارت نویسندگی اهل قلم/

در ایران متولی اصلی حمایت از نویسندگان، «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» می باشد که این وزارتخانه تسهیلات و مزایای لازم را از طریق چند موسسه و نهاد فرهنگی که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار می کنند به نویسندگان ارائه میدهد.

«موسسه اهل قلم»، «خانه کتاب» و «صندوق اعتباری هنر» اصلی ترین نهادهایی هستند که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور مربوط به کتاب و مولفین و نویسندگان را ساماندهی می کنند و در این حوزه به ارائه خدمات می پردازند.

برای اینکه فردی رسما بتواند به عنوان نویسنده از مزایای تالیف کتاب همچون «کمک ویژه دولت در پرداخت مبلغ ماهانه بیمه تامین اجتماعی» و دریافت «هنر کارت» و … استفاده کند، حتما باید حداقل دو یا سه کتاب (بسته به موضوع کتاب) به نام او تالیف و منتشر شده باشد. که پس از آن بتواند ابتدا به عضویت رسمی موسسه اهل قلم و سپس به عضویت رسمی صندوق اعتباری هنر درآید که البته سخت ترین کار همان تالیف کتاب و ثبت آن در خانه کتاب است و عضویت رسمی به عنوان نویسنده در موسسات مذکور بسیار ساده و بدون نیاز به حضور و از طریق سایت موسسات و به راحتی انجام می شود و حتی کارت شناسایی و تسهیلاتی ویژه هم تمام امور آن اینترنتی انجام می شود و توسط صندوق اعتباری هنر به آدرسی که نویسنده ذکر کرده است ارسال می شود.

خاطر نشان می گردد  برای تالیف کتاب و عضویت رسمی صندوق اعتباری هنر هیچگونه شرط سنی و یا شرط داشتن مدرک تحصیلی ملاک نمی باشد و همین که فرد نویسنده چند کتاب باشد و کتاب او در خانه کتاب و اهل قلم ثبت شده باشد کافی است.)فقط برای قرارداد بیمه تامین اجتماعی باید حداقل 18 سال و حداکثر 50 سال باشد که افراد زیر 18 سال می توانند قبل از 18 سالگی با اخذ گواهی رشد برای بیمه اقدام کنند و یا کتاب تالیف نمایند و کارهای مربوطه را برای عضویت در صندوق اعتباری هنر انجام دهند تا به محض 18 ساله شدن بتوانند برای بیمه تامین اجتماعی هم اقدام کنند.)

برای آشنایی بیشتر با حمایتهایی که از نویسندگان و هنرمندان می شود می توانید به سایت صندوق اعتباری هنر مراجعه کنید. برای این کار کافی است در گوگل عبارت صندوق اعتباری هنر را سرچ کنید و وارد سایت شوید. برای دیدن خبر های مربوط به واریز مبالغ حمایتی و … به قسمت روابط عمومی رفته و سپس خبرها را انتخاب کنید. همچنین مواردی مانند لیست بیش از یازده هزار نفر از نویسندگان و هنرمندانی که تا کنون به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده اند را در لینک سمت چپ با همین عنوان مشاهده نمایید. و مواردی مانند بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی،کمک مستمری، تکریم و … را در قسمت خدمات سایت ببینید.

 اما نکته ای که باید بدانید این است که  صندوق اعتباری هنر متولی ارائه خدمات و تسهیلات به کلیه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان( شامل گرایش های مختلف بازیگری، موسیقی و …) می باشد و هر جا نامی از هنرمندان آمده است مقصود همه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان رسمی عضو صندوق می باشند.

نویسنده بودن چه جایگاهی دارد و چه افراد صاحب نامی کتاب تالیف کرده اند؟

کارت نویسندگی اهل قلم/

تالیف کتاب یا همان نویسنده کتاب بودن، شخصیت اجتماعی شخص را به عنوان فردی به روز و با اطلاعات نمایان می کند. شان و سطح اجتماعی نویسندگان در کشور های پیشرفته به حدی بالا است که تعداد زیادی از شخصیت های برجسته جهان از جمله روسای جمهور ایالات متحده امریکا آقایان دونالد ترامپ(که چندین کتاب در مورد تجارت و کسب درآمد نوشته)، بیل کلینتون(که داستان جنایی منتشر نموده)، جیمی کارتر(که کتاب داستان سیاسی لانه زنبور را تالیف کرده است) و از سایر شخصیتهای برجسته امریکایی و اروپایی گرفته تا مدیران بزرگترین کارخانه ها و برند های معروف جهان و بازیگران و سلبریتی ها در حوزه های مختلف که یا برای اینکه به عنوان یک انسان فرهیخته و برجسته شخصیت اجتماعی خود را بالا ببرند و یا از این جهت که واقعا انسان صاحب عقیده ای بوده اند و تصمیم داشته اند افکار یا دانسته های خود را نشر دهند؛ در کنار کارشان به سمت نویسندگی روی آورده اند و به نام خود کتاب تالیف کرده اند و اهمیت کتاب برایشان آنقدر زیاد است که آقای «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق امریکا در روز پایانی ریاست جمهوری اش از چند کتاب داستانی و غیر داستانی نام برد که خواندن آنها، او را در اداره کشور امریکا یاری کرده اند.

همچنین بهتر است بدانید؛ «برای این لحظه متشکرم» نام کتابی است که «والری تریرویلر» بانوی اول کاخ الیزه، بعد از جدایی اش از «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور کنونی فرانسه، آن را نوشت. رئیس جمهور فرانسه چند ماه بعد از رئیس جمهور شدنش، متهم به داشتن رابطه با «ژولی گیه» هنرپیشه زن مشهور فرانسوی شد و این اتهام پس از مدتی اثبات شد که موجب به هم خوردن زندگی مشترک او و والری تریرویلر شد. تریرویلر بعد از جدایی اش از آقای رئیسجمهور در مصاحبه ها ظاهر نشد، به پیام های او نیز پاسخ نداد (مگر چند مورد) و در خلوت و سکوت به نوشتن کتابی پرداخت که در حکم سلاحی سنگین برای ضربه زدن به پیکره حقیقی و حقوقی فرانسوا اولاند رئیس جمهور فعلی فرانسه است.

البته در ایران هم علاوه بر شخصیت های برجسته سیاسی مانند محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی،سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، حسن روحانی رئیس جمهور وقت، سید محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد، مرحوم هاشمی رفسنجانی روسای جمهور سابق ایران و … سلیبریتی ها و چهره هایی مثل عادل فردوسی پور، ترانه علیدوستی و … نیز در کنار کارشان کتاب نوشته اند یا اثری را ترجمه و تالیف کرده اند. اما متاسفانه عموم جامعه با فرهنگ بالای کتاب کمی فاصله دارند و تقریبا می توان گفت فقط اساتید دانشگاه، اقتصاددانان، مدیران، وکلا و پزشکان بیشتر به سمت تالیف کتاب و نویسندگی روی آورده اند و سایر اقشار جامعه از قافله جا مانده اند.

البته نکته امیدبخش در ایران شخصیت فرهیخته مقام معظم رهبری است که علاوه براینکه ایشان چندین کتاب تالیف کرده است؛ علاقه زیادی هم به خواندن کتابهای رمان و کتب تاریخی دارند و در واقع یک کتاب خوان بسیار حرفه ای هستند. به طوری که تقریبا تمام کتاب های شاخص کشور و بسیاری از کتب تاریخی  و رمان های معروف جهان را هم خوانده اند و هم با تسلط بالایی کتاب ها و نویسندگان را می شناسند و بارها در مورد آنها سخن گفته و همواره جلسات زیادی را با نویسندگان دارند و بارها و بارها شخصا به بازدید نمایشگاه کتاب می آیند.

کارت نویسندگی اهل قلم

تابستان 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *