دکتر حسین بهاروند، پدر دانش سلول‌های بنیادی ایران و محقق برتر جهان اسلام

حسین بهاروند، استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان است. وی از سال 1385 تاکنون ریاست گروه زیست شناسی تکوینی دانشگاه علم و فرهنگ را نیز بر عهده دارد.

جهت ورود به صفحه اصلی وبسایت نخبگان تایمز(پورتال رسمی کتاب نخبگان ایران)، روی همین لینک کلیک کنید.

او در سال 1382 برای اولین بار سلول های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد. و در سال 1387 به همراه همکارانش موفق به تولید سلول های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد. این فعالیت ها او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه گذاری و پیگیری کنند. زمینه های پژوهشی او پیرامون ارتقاء تحقیقات ترجمانی و پزشکی بازساختی از دیدگاه سلول های بنیادی، زیست شناسی تکوینی و مهندسی با الهام از طبیعت است.

وی روی دگرتمایزی و تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های قلبی، عصبی، کبدی و بتای پانکراس تحقیق می کند. و درباره ساز و کار های پرتوانی و زیست شناسی سلول های زایا مطالعه می نماید. ایشان در کارآزمایی های بالینی متعدد و پیوند سلول های بنیادی بافتی مشارکت داشته است. و در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول فعالیت می کند. او به عنوان سخنران مدعو در بسیاری از کنفرانس های علمی ملی و بین المللی حضور داشته است.

از وی 4 کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Springer و John Wiley به ترتیب در سال های 1389، 1391و 1394 چاپ شده است. تاکنون 297 مقاله بین المللی، 102 مقاله داوری شده داخلی به همراه 7 فصل در کتب بین المللی از دکتر بهاروند به چاپ رسیده است. 7 کتاب تألیفی به زبان فارسی و 8 کتاب ترجمه شده از دیگر آثار وی هستند. با استناد به Google Scholar تا ماه سپتامبر 2017 بیش از 6950 بار به مطالعات ایشان ارجاع شده و دارای h-index 43 است. حسین بهاروند عضو هیئت تحریریه هشت مجله علمی بین المللی. از جمله Journal of Biological Chemistry و Scientific reports (زیرمجموعه انتشارات Nature.) بوده. و دارای 2 اختراع ثبت شده در آمریکاست.

وی 29 جایزه ملی و بین المللی دریافت کرده است. در دهمین، دوازدهمین و هفدهمین جشنواره رازی (سال های 1383، 1385 و 1391.) موفق به کسب جایزه تحقیقات در زمینه علم پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در بیست و ششمین جشنواره بین المللی خوارزمی. (سال 1391) موفق به دریافت جایزه تحقیقات در حوزه علوم پایه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. در سال 1389 در بیست و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، کتاب سلول های بنیادی به تألیف وی به عنوان کتاب برگزیده شناخته شد.

ایشان در سال 1389 موفق به دریافت جایزه محقق برتر جهان اسلام در حوزه فناوری و علوم از ISESCO (سازمان اسلامی آموزشی، فرهنگی و علمی) گردید. او در سال های 1388 و 1392 جایزه دکتر هادوی را از جشنواره علمی فرهنگستان علوم پزشکی دریافت کرد. و در سال 1394 به عنوان استاد برجسته حیطه علوم پزشکی از سوی بنیاد بین المللی آکادمیک پروفسور یلدا. و همچنین چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشور معرفی شد.

در سال 1395 وی به عنوان محقق برتر حوزه سلول های بنیادی از سوی انجمن ژنتیک ایران برگزیده شد. نامبرده در سال 1393 جایزه علامه طباطبایی را کسب کرد. و به عنوان استاد ممتاز از سوی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شناخته شد. همچنین ایشان در سال 1393 جایزه بین المللی یونسکو-گینه استوایی. در حوزه علوم زیستی را دریافت کرد. این جایزه به علت تحقیق بر سلول های بنیادی. و کاربرد آن در پزشکی بازساختی در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان ها به ایشان اعطا شد.

منبع: پورتال دانشگاه علم و فرهنگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *