سپیده طالبیان، گلگونه لنگرود

سالن زیبایی گلگونه لنگرود | مصاحبه نخبگان تایمز با سپیده طالبیان، بنیانگذار سالن زیبایی گلگونه

سالن زیبایی گلگونه لنگرود / نخبگان تایمز

سپیده طالبیان، بنیانگذار، مالک و مدیر سالن زیبایی گلگونه لنگرود و از چهره های موفق و برجسته در حوزه راه اندازی و توسعه کسب و کار است. او همچنین عضو هیئت مدیره و نایب رئیس دوم اتحادیه آرایشگران و پیرایشگران زنانه و مردانه لنگرود است. این گفتگو در راستای درج مصاحبه و معرفی چهره ها و برند های برجسته اقتصادی و کسب و کار، در کتاب نخبگان اقتصادی ایران انجام شده است. در مصاحبه نخبگان تایمز (پورتال رسمی کتاب نخبگان ایران)، با سپیده طالبیان همراه باشید تا با شخصیت او و کسب و کاری که راه اندازی کرده است، بیشتر آشنا شوید. این گفتگو پیرامون موضوعات متعدد و در دو بخش تنظیم شده است. ابتدا، بخش اول مصاحبه با سپیده طالبیان بنیانگذار سالن زیبایی گلگونه لنگرود را منتشر می نماییم و در هفته های آتی، دومین بخش مصاحبه نیز بارگذاری خواهد شد.

جهت ورود به صفحه اصلی سایت نخبگان تایمز (پورتال رسمی کتاب نخبگان ایران) روی همین لینک کلیک کنید.

بخش اول (مصاحبه سپیده طالبیان، بنیانگذار و مالک سالن زیبایی گلگونه لنگرود)

سالن زیبایی گلگونه

برای آشنایی بیشتر مخاطبان و مردم با مجموعه شما به عنوان یکی از موفق ترین و برجسته ترین کسب و کار های این شهر؛ لطفا بفرمایید دقیقا چه خدماتی را ارائه می دهید؟

ما در سالن زیبایی گلگونه لنگرود همه هفت رشته هایی که جزء رشته های فنی و حرفه ای هستند را انجام می دهیم. برخی رشته ها که تحت عنوان شایستگی ها شناخته می شوند را هم ارائه می دهیم. پکیج هایی که ما انجام می دهیم، بعضی مختص عروس اند، که از صفر تا صدشان را انجام می دهم. پکیج هایی هم شامل: شنیون، میکاپ، بند و ابرو، ناخن، مژه، کراتین، رنگ و لایت، امور مربوط به پاکسازی و درمان پوست هم که بصورت تخصصی توسط همکارانی که در این مجموعه با من کار می کنند، انجام می شود.

بیشترین توان و تمرکزتان روی چه خدماتی است؟

در طول سالهایی که مشغول به ارائه خدمات زیبایی هستم، من بیشتر در گریم عروس موفق بوده ام. این کاری بود که خودم صفر تا صدش را انجام می دادم. و بیشترین شهرت سالن من به خاطر کار عروس بوده و همچنان پابرجاست.

به نظر خودتان چه مزیتهایی باعث می شود که مخاطبان شما را به همکاران و رقبایتان ترجیح دهند؟

یکی از کارهایی که من از همان اوایل انجام می دادم، این است که من خودم همیشه در سالن حضور دارم. بالاسر همه کارها هستم. بطوری که حدودا تا پنج سال پیش همه کارها را در تمامی رشته ها خودم انجام می دادم. هیچ وقت نبوده که خودم در مجموعه نباشم. همیشه دوست دارم خودم با مشتریان صحبت داشته باشم و ببینمشان. روابطم با مشتریان از مزیت های مجموعه من است. همیشه سعی کرده ام صادقانه کار انجام دهم. هیچوقت بی پایه و بی مورد از خدماتم تعریف و تمجید نمی کنم. اگر کار جدیدی را می خواستم ارائه کنم، اول روی خودم تست می کردم. حتی اگر محصولی به کسی معرفی کنم خودم حتما آن را تست می کنم.

سالن زیبایی گلگونه لنگرود

برای آشنایی بیشتر با شما و مسیری که برای موفقیت در کسب و کار طی کرده اید لطفا زندگی نامه و وضعيت کلی خود، از زمان شروع كار را برای مردم شرح دهید؟

 من از سال هفتاد شروع به کار کردم. عملا بعد از پایان دیپلم. با توجه به علاقه ای که داشتم، وارد این شغل شدم. این کار به نوعی شغل ارثی برای من محسوب می شود. هم مادربزرگ پدری ام و هم عمه ام در این شغل مشغول بودند. این باعث شده بود تا از همان کودکی از آرایشگری خوشم بیاید. اوایل علاوه بر آرایشگری، کارهای خیاطی، گلدوزی، بافتنی و … را دوست داشتم و انجام می دادم، ولی بعدا احساس کردم علاقه ام به آرایشگری خیلی بیشتر است.

بعد از اینکه دوره های آموزشی را طی کردم، ازدواج کردم و حدودا بعد از یک سال سالن زدم. اوایل معمولا همه سالنها و از جمله سالن من هم کوچک بود، اما همیشه سعی می کردم کسب و کارم با دیگران متفاوت باشد. تزئینات سالن و دیگر موارد تشریفات برایم خیلی مهم بودند. همیشه سعی داشتم تجملاتی که لازمه شغلم هست را داشته باشم.

بفرمایید در زمان شروع به کار سالن زیبایی گلگونه لنگرود، چند سال داشتید؟ و با چقدر سرمایه شروع کردید؟

در نوزده سالگی، حدود سی سال پیش. مبلغ دقیق یادم نیست اما در حد حداقل امکانات لازم و در مغازه اجاره ای شروع کردم. دچار مشکل نقدینگی نبودم. در حدی که بتوانم کارم را اداره کنم پول داشتم.

سالن زیبایی گلگونه

سرمایه اولیه تان را چگونه موفق شدید تامین کنید؟

اوایل راه اندازی کسب و کار همسرم کمکم کرد. یکسری وسایل و لوازم هم از دوران مجردی برای خودم داشتم. خانواده خودم و همسرم همیشه در کنارم بودند و مرا حمایت و پشتیبانی می کردند. اولین خانه ای که خریدیم و سالن را هم به همانجا منتقل کردیم، حاصل کمک پدر شوهر و پدرم بود.

عملا بعد از 7 سال کار و تلاش فراوان، با درآمدی که داشتم و کمک خانواده خود و همسرم، توانستم آن خانه را خریداری کنم. برای اولین بار بود که هم یک خانه و هم یک آرایشگاه مستقلی داشتم که مالکیتش متعلق به شخص خودم بود. از آنجایی که برای رسیدن به این جایگاه تلاش کرده و زحمات زیادی کشیده بودم، این موقعیت برایم ارزشمند بود و باعث شد تلاشهایم را بیشتر کنم و به خواسته های بزرگترم برسم.

سالن زیبایی گلگونه

اطرافیان (خانواده، دوستان و …) تا چه اندازه در موفقیت و پیشبرد سالن زیبایی گلگونه لنگرود موثر بوده‌اند؟ اساتید ، مشاوران و یا انگیزه دهندگان به شما در این راه چه کسانی بودند؟

حمایت های دوستانم خیلی خوب بود. عملا اولین مشتریان من، دوستان خودم بودند. خیلی از آنها هنوز هم بعد از بیست و پنج تا سی سال مشتری ام باقی مانده اند. من احساس می کنم بیشترین مشوقم، خود مشتریان بودند.

در کسب و کارتان به چه‌ چیزی بیش از همه افتخار می‌کنید؟

صداقت. من اول به صداقتم واقعا افتخار می کنم. از همان ابتدا با مشتریانم صادق بودم و هستم. دومین مورد، تکنیک ها و تخصص های کاری هستند. من همواره سعی دارم در لاین های کاری مختلف از تکنیک های ویژه برخوردار باشم. تاکید زیادی در به روز بودن کارها دارم. همیشه شیفته آموختنم.

چقدر طول کشید تا توانستيد به يك گردش نقدي و نقطه سر به سر مثبت دست پيدا كنيد؟ و پس از چه مدت به درآمد ایده آل و آنچه که از ابتدا مدنظرتان بود رسیدید؟

حدودا ده سال اول در تلاش بودم تا به جایی که می خواهم برسم. منظورم رسیدن به حداقل درآمد و سرمایه لازم برای ادامه کار به صورت حرفه ای است. خوشبختانه بعد از این ده سال به رفاه لازم و حدودا بعد از 15 تا 20 سال به رفاه کاملی که مدنظرم بود رسیدم. هیچ وقت زیاده خواه نبودم ولی تا جایی که بتوانم سعی می کنم همواره در نقطه ای باشم که هم خودم در رفاه باشم و هم بتوانم بهترین امکانات لازم را برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریانم فراهم کنم.

هدف اول و آخرم موفقیت در کار بود. تقریبا در 5 سال اول کارم بود که همیشه تعداد بالایی عروس داشتم. هر چند در آن زمان سنم خیلی کم بود، اما موفقیت های چشمگیری داشتم. تقریبا همه کسانی که در این حوزه فعال بودند مرا می شناختند. البته مرا به اسم نمی شناختند. به من می گفتند گلگونه! (با خنده)

تقریبا ده سال پیش، زمین همین ملکی که در آن فعالیت می کنم را خریدم. بعد از آن با کمک همسرم که کارش دکوراسیون است، این بنا را ساختیم. کار دکوراسیون ملک قبلی و ملک هایی که بصورت اجاره ای در اختیار داشتیم را هم همسرم برایم انجام می داد.

موفقیت ، افتخارات و یا آموزش ها و مدارکی اگر در زمینه شغلی یا سایر زمینه ها تا کنون داشته اید بیان کنید؟

کلاس های زیادی رفته ام. از همان اوایل، حدودا بعد از سه چهار سال از شروع کارم همیشه مسافرت های خارج از کشور می رفتم. اولین مسافرتم دبی بود. بعد کشورهای لبنان و…

تقریبا در اولین کلاسی که رفتم، مدرسی بود به نام مروان خیر. ایشان در میکاپ خیلی مهارت داشتند. کارش عالی بود. من از ایشان ایده های خیلی زیادی گرفتم. او باعث شد که من تصمیم بگیرم حداقل هر یک یا دو سال یکبار، در دوره های آموزشی خارج از کشور شرکت کنم. ایشان اهل لبنان و کارش خیلی متفاوت بود. سبک عربی کار می کرد و در آن برهه زمانی این سبک طرفداران زیادی در ایران داشت.

در خصوص تحصیلات آکادمیک هم، حدود 8 سال پیش دانشگاه رفتم و فارق التحصیل رشته گریم هستم.

البته از همان اوایل، تحصیلات دانشگاهی را دوست داشتم. ولی ترجیح دادم اول صاحب کسب و کار شوم و بعد از رسیدن به توانمندی مالی لازم، دانشگاه بروم. هر چند در آن زمان، تحصیلات در زیر گروه های رشته هنر، به دلیل نبودن دانشکده های مربوطه در این منطقه، برایم مقدور نبود.

شاید اصلی ترین دلیلی که به دانشگاه رفتم، علاقه وافر مادرم بود. او همیشه عاشق این بود که من دانشگاه بروم. من هم او را به آرزویش رساندم!

برخي‌ها معتقدند كه مالکان کسب و کار و كارآفرينان با استرسهاي زيادي مواجه هستند. آيا شما هم اين را تجربه كردهايد؟ کمی راجع به فشارها و بحرانهايي كه روزهاي اول آغاز به كار و نیز در طول کار با آن مواجه بوديد، بگوييد؟

من از نظر مالی، هیچ وقت خودم را در معرض فشار و استرس قرار ندادم. در واقع قدم هایم را به اندازه پس انداز و سرمایه ام بر می داشتم. بطوری که در شش سال اول فقط  در حد شروع یک کسب و کار سرمایه گذاری کردم. به اندازه ای که بتوانم فقط سالن داشته باشم و درآمد کسب کنم. بعد از حدود هفت سال با درآمد آرایشگری و کمک پدرشوهرم، یک خانه خیلی کوچک خریدیم.البته زحمت هم زیاد کشیدم. در مواردی پیش می آمد که من از 4 صبح تا 10 شب کار می کردم.

سالن زیبایی گلگونه لنگرود

در بخش دوم مصاحبه، پاسخ های سپیده طالبیان، بنیانگذار و مالک سالن زیبایی گلگونه لنگرود، به سوالات زیر؛ منتشر خواهد شد:

بخش دوم (مصاحبه سپیده طالبیان، بنیانگذار و مالک سالن زیبایی گلگونه لنگرود)

 1. شيرين‌ترين و تلخ‌ترين خاطره كاري شما چه بوده است؟
 2. اگر قرار بود صرفا بر اساس علاقه، کارتان را انتخاب کنید به سراغ چه کاری می رفتید؟
 3. اگر زمان به عقب برگردد؛ در تصمیمات و مسیری که تا کنون طی کرده اید چه تغییراتی می دهید؟
 4. رویه ایجاد اشتغال و کاریابی در کشور ما متاسفانه تا کنون به گونه ای بوده است که باعث شده اکثر جوانان در آرزوی استخدام در ادارات دولتی و یا سایر مشاغل خصوصی باشند و کمتر کسی به کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار مستقل اقبال نشان می دهد. دیدگاه شما در این خصوص و اصلاح این رویه چیست و چه پیشنهاد و راهکاری برای  افراد جویای کار دارید؟
 5. به کسانی که به دنبال ایجاد شغل و کسب درآمد هستند چه شغلی را پیشنهاد می کنید؟ دلیلش چیست؟

 1. اگر با تجربه و سرمایه امروزتان بخواهید همین شغل را از اول شروع کنید دقیقا چه می کنید؟
 2. اگر با تجربه امروز ولی بدون هیچ سرمایه ای بخواهید همین شغل را از اول شروع کنید دقیقا چه می کنید؟
 3. معمولا چه مشکلات و موانع مهمی در حرفه‌ی شما وجود دارند؟ شما چه راهکارهایی را برای حل و یا کمتر شدن آنها در حال حاضر اجرا کرده و یا برای اجرا در آینده پیش بینی و برنامه ریزی می کنید؟
 4. خداوند بزرگ کجای زندگی شما قرار دارد و چقدر پیشرفت و ترقی خود را مدیون ارتباط خود با خداوند می دانید؟
 5. شما چه خلاقیت و نوآوریهایی برای افزایش درآمد در کسب و کارتان داشته اید؟

 1. چه خلاقیتی در شیوه های جذب مخاطب و مشتری در مجموعه تان داشته اید؟
 2. چه برنامه هایی برای ارایه محصولات یا خدمات خاص و متفاوت به مشتریان و مخاطبان داشته و دارید؟
 3. به نظر شما چگونه می توان در دوران رکود فرصت های جدید بازار را شناخت؟
 4. شما در مجموعه خود چه نوع برنامه ها و یا تغییراتی را برای محدوده زمانهایی که مردم با کمبود نقدینگی مواجه اند دارید؟
 5. آيا فقط قصد بهره‌برداري اقتصادي از وضعیت کنونی كسب و كارتان داريد يا اين كه در فكر توسعه آن هم هستيد؟ چه برنامه عملیاتی برای توسعه کسب و کارتان دارید؟

 1. با ارزش‌ترين دارايي خود را چه می دانید؟
 2. بالاترین امتیاز و توانمندی فردی خود را درچه زمینه ای می بینید؟
 3. در شغل خودتان بالاترین نمره را در هر یک از سطوح جهانی، ملی، استانی و شهری به چه کسانی و یا به چه مجموعه ها و برند هایی می دهید؟ از چه کس یا کسانی حاضرید درس بگیرید و بیاموزید؟

 1. آيا براي خودتان يك الگوي مشخص داشتيد؟ کلا چه کسانی را در زندگی خود الگو قرار داده و یا آنها را می پسندید؟
 2. چه کتابهایی را خوانده اید و قبول دارید؟
 3. چند درس مهمي را كه برای کسب وكار و ایجاد درآمد تا به حال فرا گرفته‌ايد با مخاطبان در میان بگذارید؟

حرف آخر……؟ (در پایان هر سخنی دوست دارید با مردم در میان بگذارید)

بخش دوم مصاحبه با سپیده طالبیان، بنیانگذار و مالک سالن زیبایی گلگونه، در هفته های آتی منتشر خواهد شد.

سالن زیبایی گلگونه لنگرود / نخبگان تایمز

تابستان 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *