کتاب نخبگان ورزش ایران

کتاب نخبگان ورزش ایران

کتاب نخبگان ورزش ایران

«همه‌ی شما زیر نظرید، زیر نظر مردمید، مردم شماها را میشناسند؛
امّا فقط در میدان ورزش شما را نمی‌شناسند، در خیابان و در محلّ کار و امثال اینها هم شما را می‌شناسند.
شما میتوانید الگوی صلاح و نجابت و شرافت و طهارت باشید؛ رفتارتان را در بیرون میدانِ قهرمانی و میدان ورزش هم جوری تنظیم کنید که با آن رفتار خوبی که در میدان ورزش دارید تطبیق کند.
گاهی داشتیم بعضی‌ها را که در میدان ورزش خوب درخشیدند امّا بعد، بیرون جوری عمل کردند که آن عمل مناسب نبوده.»
مقام معـظم رهبــری( دامت برکاته)

اگر مادر هادی او را در 9 سالگی و علی رغم جنب و جوش های زیاد  و علاقه و سماجتش در کلاس ورزش های رزمی ثبت نام نمی کرد و یا اگر مشکلات روحی حاصل از فوت سه تن از نزدیکترین عزیزانش که طی چهار سال پدر، برادر بزرگتر و برادر کوچکتر خود را از دست داد او را از پای در می آوردند؛ شاید هرگز نام هادی ساعی و افتخارات چشمگیر او بر زبان کسی جاری نمی گشت و بیش از چهل مدال طلا و نقره جهانی، آسیایی و ملی نصیب او و کشورمان نمی شد.

هنگامی که ویدئوی حرکات ژیمناستیک مسابقات حرفه ای چند دهه گذشته را ببینید و با تصاویر حرکات خارق العاده سالهای اخیر مقایسه کنید متوجه خواهید شد که توان و قدرت انسان در هیچ زمینه ای پایان ندارد و اگر کسی اراده کند و ممارست به خرج دهد در هر رشته ای که استعداد داشته باشد همواره می تواند شاهکارهای بزرگ تری خلق کند.

فرق نمی کند دختر باشید یا پسر، کوتاه باشید یا بلند، سفید پوست باشید یا سیاه پوست و حتی سالم باشید یا معلول؛ هر کسی که پا به این کره خاکی می گذارد دارای توانمندی و ویژگی های منحصر به فردی است که همانند نقش های روی انگشتانش او را از دیگران متمایز و خاص می کند.

گواه این ادعا سیامند رحمان است. مردی با چهره خندان و بانمک که علی رغم ضعف شدید و معلولیت در هر دو پا، سرنوشت خود را به طریق دیگری

رقم زده و چشم جهانیان را در مسابقات پارالمپیک 2006 ریو با رکوردزنی های پی در پی در وزنه برداری به خود خیره کرد و چهار بار رکورد دنیا را تغییر داد بطوری که وزنه او با نفر دوم مسابقات 70 کیلوگرم تفاوت داشت و با اقتدار کامل به عنوان مرد اول جهان شناخته می شود.

یقینا افراد زیادی نیز بوده اند که اگر توانمندی و ویژگی خاص آنها به موقع شناسایی می شد، امروز افتخارات زیادی در کنار نامشان خود نمایی می کرد و مسیر زندگی آنها از هر نظر با آنچه که امروز با آن قرار دارند تفاوت چشمگیری داشت.

تمرکز بر استعدادها در خصوص برخی از افراد ممکن است با دودلی های زیادی برای انتخاب مسیر همراه شود. به ویژه در خصوص افرادی که همزمان در زمینه های مختلفی مستعد هستند.

یکی از بارزترین نمونه های آن چهره صاحب نامی است در ورزش کشور؛ مردی که با کارنامه درخشان تحصیلی خود و قبولی بیش از یک بار در دانشگاه صنعتی شریف، ثابت کرد از هوش و استعداد تحصیلی بالایی برخوردار است و یقینا اگر وقت خود را صرف ورزش حرفه ای نمی کرد افتخارات متعددی در حوزه علمی کسب می نمود. او همچنین نشان داده که در حوزه اقتصادی هم از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار است اما با همه این استعداد ها ترجیح داد بصورت حرفه ای وارد فوتبال شود و آنقدر پیش رفت که اسطوره هایی همچون کریستیانو رونالدو و لیونل مسی هم هنوز نتوانسته اند رکورد آقای گلی او را در جهان بشکنند.

البته او رکوردهای دیگری هم غیر از تعداد بالای گل های ملی دارد اما مسئله ما توجه به این نکته است که انتخاب او در مسیر استعدادهایش باعث شد که امروز همه ایرانیان نام علی دایی را شنیده باشند و او را بشناسند هرچند هنوز هم بسیاری از مردم از سایر استعدادهای او بی اطلاع اند.

البته او و بسیاری از ورزشکاران دیگر سختی ها، مشقت ها و گاها نامهربانی های زیادی را هم در مسیر ورزش حرفه ای خود تحمل کرده اند و هرچند داشتن استعداد برای ایستادن بر سکوی قهرمانی لازم است اما کافی نیست.

ورزشکاران حرفه ای هرگز مانند افراد معمولی نمی توانند زندگی کنند. برای نفر برتر شدن در هر یک از رشته های ورزشی ناگزیر باید از خیلی از چیزها چشم پوشی کرد و یا حداقل سبک آنها را تغییر داد. دورهمی های دوستانه و خانوادگی را اغلب با تمرینات باشگاهی جایگزین می کنند و از تفریحات و خوشگذرانی های افراد معمولی می گذرند و بر تلاش و ممارست خود برای تمرکز بیشتر روی قهرمانی می افزایند. ورزشکاران حرفه ای مجبورند سبک زندگی خصوصی خاصی داشته باشند و پس از رسیدن به هدفهای اولیه که معمولا با شهرت و محبوبیت نیز توام می گردد؛ مسائل آنها پیچیده تر می شود و اگر ظرفیت این تغییرات را به لحاظ شخصیتی در خود ایجاد نکرده باشند دچار بحران شده و گاها از مسیر خود خارج می شوند. در این صورت نه تنها تداوم موفقیت های خود را شاهد نخواهند بود بلکه ممکن است از مسیر معمول خود نیز منحرف شوند و یا پا روی ارزش های زیادی بگذارند.

تنها چهره هایی می توانند به قهرمانی های خود تداوم ببخشند و حتی پس از فاصله گیری از اوج همچنان در توده مردم محبوب بمانند که همزمان با بالا رفتن از پله های ترقی و پیشرفت در ورزش قهرمانی؛ بر فرهنگ شهروندی و ویژگی های شخصیتی خود نیز بیفزایند و نه تنها جلوی دوربین ها بلکه در جامعه و حتی در مراودات خصوصی خود با افراد مختلف هم همواره خصایص یک چهره محبوب و دوست داشتنی را با خود به همراه داشته باشند.

در جلد اول کتاب نخبگان ورزش ایران، به عنوان مرجع معرفی نوابغ و مدال آوران ورزش کشور به ذکر مدال آوران رشته هایی که عموما غیر تیمی اند و صرفا ورزشکارانی که در سطوح بالای جهانی همچون المپیک و مسابقات قهرمانی جهان مدال اخذ کرده اند پرداختیم و در جلد ها و کتابهای بعدی به چهره های برجسته سایر رشته ها و از جمله مدال آوران پارالمپیک و ورزش های تیمی و انفرادی در سطوح مختلف می پردازیم.

قابل ذکر است کتاب نخبگان ورزش ایران، زیر نظر شورای عالی سیاستگذاری سری کتابهای نخبگان و چهره های برجسته قرن منتشر گردیده و در راستای تدوین و تالیف کتابهای شایسته مذکور، کلیه اقدامات قانونی لازم اعم از اخذ شماره استاندارد بین المللی، فیپای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اخذ تمامی مجوز ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … نیز صورت پذیرفته اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر همواره می توانید از طریق واتساپ یا تماس با شماره 09128579842 در ارتباط باشید.

تحریریه مرکزی: تهران. خ سهیل. بعد از جام و جم. کوی شهید همتی.

تابستان 1400

جهت ورود به صفحه اصلی وبسایت نخبگان تایمز (پورتال رسمی کتاب نخبگان ایران) روی همین لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *