سید احسان خاندوزی

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران

سید احسان خاندوزی نماینده جوان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود که به عنوان گزینه پیشنهادی دولت سیزدهم برای صندلی وزارت اقتصاد به مجلس معرفی و با اخذ رای بالایی موفق به اخذ رای اعتماد مجلس شد. او متولد شهریور سال ۱۳۵۹ از شهر گرگان می‌باشد. خاندوزی مدرک دکترای خود را از دانشگاه علوم تحقیقات اخذ کرده است. وی علاوه بر اینکه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بوده، عضو هیئت‌علمی و استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

سید احسان خاندوزی، از خانواده تا معارف و اقتصاد

رشته ریاضی فیزیک را در مقطع دیپلم کنار پدری و مادری که هر دو معلم بودند در دبیرستان شهدای گرگان خواندم. سپس سال 1377 در 18 سالگی در رشته «معارف اسلامی و اقتصاد» وارد دانشگاه امام صادق شدم. سال 1380 مقاله ام در همایش وزارت بازرگانی در موضوع جهانی شدن برای ارائه پذیرفته شد.

فوق لیسانس و بسیج دانشگاه

در مقطع فوق لیسانس رتبه سوم پژوهشی کشور را در میان دانشجویان کسب کردم. از سال 1381 همکاری ام را با جنبش عدالتخواهی دانشجویی شروع کردم.

سال تحصیلی 84 – 1383 در مقطع فوق لیسانس هم مسئولیت بسیج دانشگاه با من بود. همان سالی که جریان دانشجویی نقش موثری حول مناقشه اتمی ایفا کرد.

ورود به تشخیص مصلحت

در سال 1384 از پایان نامه ارشدم با موضوع «محاسبه شاخص رقابت پذیری اقتصاد ایران» که برای نخستین بار صورت گرفت دفاع کردم و توانستم فارغ التحصیل شوم.

در ادامه با شناختی که دبیر کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلت نظام از کارهایم پیدا کرده بود نزدیک به دو سال در آن نهاد به فعالیت کارشناسی مشغول بودم.

سید احسان خاندوزی، از مرکز پژوهش ها تا انتشار کتاب

اواخر سال 1385 وارد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی شدم. همزمان تحصیلاتم را در مقطع دکترای اقتصاد دانشگاه علوم و تحقیقات ادامه دادم.

در سال 1390 نخستین کتابم با نام «مدینه عادله» و در موضوع «نظریه عدالت اقتصادی در قرآن» منتشر شد. یکسال بعد رساله دکترایم را کار کردم.

مدیرکل اقتصادی تا هیئت علمی

سید احسان خاندوزی از سال 1392 به عنوان مدیر کل اقتصادی مرکزی پژوهش های مجلس منصوب شد. او تا سال 1397 به مدت پنج سال در آن جایگاه حضور داشت.

ایشان از سال 1393 هم به عضویت هیت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درآمد. یکسال بعد کتاب «اقتصاد ایران» را در مرکز پژوهش های مجلس تالیف کرد.

دکتر خاندوزی در سال 1395 بعنوان مدیر نمونه مرکز پژوهش های مجلس برگزیده شد.

تاسیس شتابدهنده

در سال 1396 با همکاری اندیشکده حکمرانی شریف اولین شتابدهنده سیاسی کشور را بنام «مجموعه مالیی هانتن» را تاسیس کرد.

سید احسان خاندوزی و نمایندگی مجلس شورای اسلامی

خاندوزی در اسفند 1398 با 801 هزار رای بعنوان نفر هفتم از حوزه تهران، ری و اسلامشهر راهی مجلس شورای اسلامی شد.

او توانست نائب رئیس اول کمیسون اقتصادی شود. سپس رئیس فضای تولید و کسب و کار شد و ریاست کارگروه مقابه با تحریم را هم برعهده گرفت.

ازدواج و فرزندان

دکتر سید احسان خاندوزی در سال 1384 وقتی 25 ساله بود ازدواج کرد. آنها در محله قلمستان تهران ساکن شدند و حالا ثمره این زندگی دو فرزند پسر می باشد.

محتاج انقلاب در مدیریت استانی

شکایت از سوء مدیریت در کشور بسیار بالا است. ما جاهایی رفتیم که برخی استانداران سال هاست نرفته اند. برای همین محتاج انقلاب در مدیریت استانی هستیم.

سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت رئیسی

سید احسان خاندوزی همزمان با معرفی کابینه ابراهیم رئیسی، در 41 سالگی بعنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

اهم سوابق سید احسان خاندوزی

  • مدیرکل اقتصادی سابق مرکز پژوهش‌های مجلس
  • مدیر گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه
  • عضو هیئت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت
  • کارشناس کمیسیون اقتصاد کلان و بازرگانی مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • عضویت در هسته اندیشه ورزی وزارت امور اقتصادی و دارایی
  • عضویت در شورای پژوهشی سازمان امور مالیاتی

جهت ورود به صفحه اصلی سایت نخبگان تایمز (پورتال رسمی کتاب نخبگان ایران) روی همین لینک کلیک کنید.

نظر برای “سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *