حملات سایبری به نخبگان تایمز

حملات سایبری به سایت نخبگان تایمز / پورتال رسمی کتاب نخبگان

حملات سایبری به سایت نخبگان تایمز

حملات سایبری به نخبگان تایمز در شامگاه روز جمعه بیستم خردادماه 1401، ده ژوئن 2022؛ آغاز شد. ابتدا سایت ketabenokhbegan.ir که در آن سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سپهبد صیاد شیرازی به عنوان نخبگان امنیت ایران معرفی شده اند، صرفا برای کاربر اصلی سایت بر روی یک سایت خارجی ریدارکت شد. پس از حدود ده دقیقه از ادامه حملات سایبری این اتفاق برای تمامی کاربران که از طریق گوشی همراه وارد سایت می شدند اتفاق افتاد.

حدود ساعت یک بامداد و از طریق تماس تلفنی مراتب به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اطلاع داده شد. با اقدامات به موقع متخصصان سایت تا ساعت یک ظهر و قبل از اینکه حمله کنندگان بتوانند رمزهای ورودی را بشکنند و تصاویر یا محتوای دلخواه خود را بارگذاری نمایند؛ بطور کامل برگردانده شد.

در این حملات سایبری، هکرهای حمله کننده موفق نشدند سایت را برای کاربران pc ها به سایت خارجی مدنظرشان حتی موقتا ریدایرکت کنند و این اتفاق را صرفا برای کاربران موبایل و تبلت رقم زدند.

علاوه بر این؛ گروهی جهت حمله مجدد سایبری ساعت 6:22 دقیقه سیزده ژوئن با آی پی از ایالات پادشاهی بریتانیا و از شهر لندن پایتخت انگلستان، دیدگاهی در مطلب معرفی سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران با ایمیل جعلی و محتوای مبهم و دارای لینک ویروسی ارسال کردند که با هوشیاری عوامل، این تلاش آنها هم برای حملات سایبری به سایت نخبگان تایمز ناکام ماند.

حمله سایبری و برنامه‌ریزی های مفصلی از سوی موصاد و منافقین

هشت روز قبل از این حملات در ساعت ۱۲ و ۳۸ دقیقه ظهر پنجشنبه هجمه هایی به سامانه های شهرداری تهران انجام شد. به گزارش همشهری آنلاین، مهدی چمران در ابتدای شصت و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با حملات سایبری صورت گرفته گفت: برنامه‌ریزی مفصلی از سوی موصاد، منافقین به همراه همه ضد انقلاب‌ها و کسانی که جلوی جمهوری اسلامی قد علم کرده‌اند، انجام شده بود. با برنامه‌ریزی دقیقی که کرده بودند قصد داشتند تا سیستم‌های شهرداری و سیستم‌های دیگر در تهران را فشل کنند؛ اما باز هم به لطف الهی، قداست حضرت امام (ره) و پاکی خون شهدای ۱۵ خرداد سبب شد تا آنها به خواسته‎شان دست پیدا نکنند. آنها به جز انتشار چند تصویر موهن به هدف دیگری نرسیدند.

او ادامه داد: حمله به سیستم‌های کشور ادامه خواهد داشت، بنابراین به همه مسئولان باید هشدار دهیم که مراقب باشند و با قرارگیری کنار یکدیگر برنامه دشمن را خنثی کنند. آسیب‌هایی وارد شده و موجب شد سامانه‌ها چند روزی کارایی نداشته و تعطیل شوند اما برنامه وسیع و گسترده‌ای شکل داده بودند که بسیار بیشتر از این بود که خوشبختانه به لطف الهی کارگر نیفتاد و همکاران ما با تسلط کامل توانستند در مقابل آن‌ها بایستند.

اظهارات سردار جلالی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار غلامرضا جلالی، در برنامه صف اول شبکه خبر، به تبیین اهمیت موضوع پدافند غیرعامل پرداخت. وی با بیان اینکه بر اساس اسناد رسمی، اولین حمله رسمی جنگی سایبری در دنیا به یک زیرساخت، حمله با ویروس استاکس‌نت به زیرساخت هسته‌ای نطنز ایران بوده است، خاطرنشان کرد: در واقع ویروس‌های سایبری ماهیت خود را به سلاح سایبری تغییر داده‌اند که از قابلیت نفوذ در زیرساخت، پنهان شدن، پخش شدن، جمع شدن، جمع‌آوری و ارسال اطلاعات، دریافت فرمان تخریب و انجام تخریب برخوردارند، این ظرفیتها سبب ظهور مدل نوین و پیشرفته‌ای از تهدیدات سایبری در قالب جنگ سایبری زیرساختی شده است.

سردار جلالی با ابراز اینکه جنگ یا مسلح‌سازی شبکه‌های اجتماعی نیز نوع دیگری از انواع جنگ نوین سایبری است، توضیح داد: این مدل جنگ، مبتنی بر مدیریت افکار عمومی و هدایت آنان در راستای اهداف دشمن، علیه منافع ملی یک کشور از طریق شبکه‎های اجتماعی است، در حمله به سامانه مدیریت سوخت کشور، شاهد یک مدل ترکیبی از جنگ سایبری بودیم که هدف آن حمله به زیرساخت‌ها، قطع خدمت‌رسانی و تولید ناامنی بود، این نبرد در واقع مبتنی بر تهدیدات نرم یا تهدیدات و حملاتی است که افراد مرتبط با حوزه سایبر به‌ویژه کاربران را با تغییر و تأثیر بر اذهان، ادراک، باورها، ارزشها، حافظه و سیستم تصمیم‌گیری تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سردار جلالی با یادآوری اینکه “دشمنان ما همچون آمریکا و رژیم صهیونیستی در راهبردهای آشکار و رسمی خود، ایران را به حملات سایبری تهدید می‌کنند”، اظهار داشت: نمونه بارز این تهدیدات را در ترور شهید فخری‌زاده شاهد بودیم، این عملیات نماد ترور در فضای سایبری است که در آن از ظرفیت‌های سایبری، الکترونیکی، الکترومغناطیسی و ماهواره‌ای استفاده شد.

خرداد 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *